100 rocznica ur. Edmunda Orlika.

W dniu 26 stycznia 2018 r. Strażnicy Tradycji wzięli udział w uroczystym upamiętnieniu 100 rocznicy urodzin Edmunda Orlika, architekta, absolwenta Wyższej Szkoły Plastycznej w Łodzi i Politechniki Wrocławskiej, pracującego w Łodzi i we Wrocławiu.
W czasie kampanii wrześniowej wsławił się m.in. tym, że z niewielką grupą żołnierzy18 września 1939 w czasie starcia pod Pociechą w Puszczy, osłaniając Grupę Operacyjną Kawalerii gen. Romana Abrahama, zniszczył ogniem z 20 mm działka TKS Orlika prawdopodobnie aż 7 niemieckich czołgów różnego typu, tyle samo tankietka Orlika zniszczyła w bitwie pod Sierakowem, stoczonej dzień później. Za udział w obronie Warszawy Edmund Orlik został uhonorowany Krzyżem Walecznych, był żołnierzem AK.
Po wojnie zaprojektował (we współpracy z arch. Eugeniuszem Budlewskim) gmach Biblioteki Uniwersyteckiej powstały w latach 1956–1960, a uznawany za najbardziej dopracowane dzieło architektoniczne okresu PRL w Łodzi. Był także autorem m.in. akademika dla obcokrajowców (tzw. Wieża Babel) i Studium Języków Obcych w Łodzi.
Wielbicielom gry World of Tanks znany jest „Medal Orlika” przyznawany za zniszczenie czołgiem lekkim dwóch lub więcej pojazdów wroga. Twórcy gry upamiętnili w ten sposób plutonowego Orlika.
Historię Orlika odnaleźć można także w postaci bohatera „hero” w grze bitewnej Flames of War wydanej przez nowozelandzką firmę Battlefront.

[DB]