Dzień Nauki w CKZiU

Dzieje się naukowo w CKZiU…  Stało się to już naszą tradycją, że dzisiejszy dzień  (14 marca 2023 ) całkowicie poświęcamy nauce. Korzystamy codziennie z różnych jej zdobyczy , więc dzisiaj mieliśmy czas się zamyślić , rozważyć i wysłuchać wykładów popularnonaukowych z różnych jej dziedzin. Rzeczywistość , która jest wokół nas odsłania przed nami tajemnice na różnych poziomach. Przemierzyliśmy dzisiaj bardzo małe

odległości z bardzo dużymi szybkościami, być może to było tylko względne spojrzenie, lecz w (bez)względny sposób . Spojrzeliśmy na problemy fizyki kwantowej i omówiliśmy różne podejścia (interpretacje) jak w ogóle poznać jej sekrety. Przyjrzeliśmy się zamianom przestrzeni w czas i odwrotnie transformując równania jak to Lorentz nam przykazał. Odkryliśmy świat kryształów i koloidów. Rozważyliśmy jak zbadać kryształy a także odpowiedzieliśmy sobie na pytanie czy ilość czyni koloidem. Zastanowiliśmy się jak ponownie wykorzystać zużyte ubrania. Rozważyliśmy też możliwości pracy chemików w czasach obecnych w Polsce, czy szczególnie w Łodzi. Myślę, że był to bogaty dzień. Dziękuję wszystkim, którzy walnie przyczynili się do dzisiejszego sukcesu zwłaszcza moim uczniom. Dziękuję wszystkim prelegentom za niezmiernie ciekawe wykłady i już się nie mogę doczekać kolejnych spotkań odsłaniających kolejne rąbki tajemnicy ukrywającej naturę rzeczywistości wokół nas. Pozdrawiam serdecznie.

P.S. Babeczki były przepyszne, aż szkoda było niszczyć tak pięknie skonstruowany (i tak smakowity) układ okresowy pierwiastków.

W celu przypomnienia zamieszczam listę dzisiejszych wykładów i prelegentów w kolejności występowania:

  1. „Dziwny świat kwantów” – mgr inż. Maciej Nowakowski
  2. „Teoria (bez)względności” – mgr Karol Ławniczak
  3. „Prześwietlamy białka, czyli od krysztalu do struktury” dr inż. Rafał Dolot
  4. „Z czego może być zbudowany kryształ? Kryształy i koloidy” mgr inż. Damian Mickiewicz
  5. „Czy warto być chemikiem, czyli polski przemysł chemiczny w liczbach?” dr hab. Izabela Witońska, prof. PŁ
  6.  „Świat szmat. Co zrobić ze zużytymi ubraniami?” dr inż. Michał Binczarski

[MM]