Drodzy Uczniowie i Drodzy Słuchacze
Kilka lat temu trafiliście do szkół : Technikum nr 19 i Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, najstarszej szkoły zawodowej w Łodzi mieszczącej się w zabytkowym kompleksie przy ulicy Żeromskiego 115. Wspólne lata szkolnej edukacji minęły bardzo szybko i dla wielu z nas wręcz niespodziewanie, szczególnie, że proces edukacji został zawieszony przez pojawienie się pandemii, która nie tylko zakłóciła Wasze kształcenie ale oddaliła nas od siebie i wywołała w wielu z nas tęsknotę za szkołą, za nauczycielem, za lekcjami w trybie stacjonarnym. W tym szczególnym czasie wracam myślami do ulubionej mojej lektury z czasów szkolnych „Małego księcia”. Antoine de Saint-Exupéry przedstawił czytelnikowi uniwersalne prawdy o ludzkich wadach i pragnieniach o miłości i przyjaźni, o dziecięcej wyobraźni i świecie dorosłych, w którym Wy już jesteście. A nie jest to prosty świat. Zaczęliście już swoje dorosłe życie, w którym liczby, bieg czasu, liczne obowiązki powodują, że dorośli gubią marzenia z dzieciństwa. Tym bardziej dziś, w czasach szerzącego się strachu powinniśmy (Wy i my) nie tylko zatrzymać nasze marzenia ale i na nowo poukładać priorytety. Ustalić w sobie co dla nas jest ważne, co mniej, a co zupełnie przestaje mieć znaczenie. Gwałtownie zmienia się świat. Zmienia się człowiek. Wy , drodzy Uczniowie i Słuchacze kończący dziś szkoły, rozpoczynacie życie w nowej rzeczywistości i dziś trudno mi powiedzieć jaka ona będzie. W chwili zagrożenia okazało się po raz kolejny, że świat jest globalną wioską a człowiek na całej kuli ziemskiej jednakowo silny i jednakowo słaby. Każdy może zachorować i każdy może nagle umrzeć. Znów powtarzana od stuleci prawda stała się bardzo istotna, że ważny jest każdy dobrze przeżyty dzień, że ważne jest słońce, które świeci i błękit nieba nad naszymi głowami, ważny jest deszcz, dzięki któremu rozkwitają rośliny, ważny jest pies radośnie merdający ogonem, ważni są ludzie obok nas, bo oni wypełniają nasz świat miłością, ważna jest nasza samotność, gdyż w niej możemy bardziej się przyjrzeć sobie, bardziej siebie poznać i poukładać swoje światy. Dziś proszę Was, byście w swoim życiu kierowali się zdrowym rozsądkiem i równowagą. Trzeba, byście nauczyli się cieszyć tą częścią życia, która jest dla Was dostępna.
Właśnie zakończył się proces Waszej „średniej edukacji”. Udało się!! Serdecznie Wam gratuluję, szczególnie Słuchaczom Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych –po pierwsze decyzji o podjęciu nauki, po drugie odwagi, po trzecie uporu w dążeniu do celu.
Życzę Wam wszystkim na zakończenie cyklu edukacji, byście zabrali ze sobą ze Szkoły nie tylko zdobytą wiedzę i umiejętności, ale także dobre wspomnienia, byście zabrali swoje przyjaźnie i miłości i pamiętali, by w Waszym życiu świat wirtualny, pomimo jego potęgi nie zdominował świata rzeczywistego. Życzę Wam, za małym Księciem, byście pamiętali, że: „Najważniejsze jest bowiem niewidoczne dla oczu” i „Nie spieszcie się, błagam was, zatrzymajcie się na chwilę pod gwiazdą”.
Na koniec kilka spraw organizacyjnych:
Wasze świadectwa są przygotowywane, chciałabym wręczyć je osobiście. Oceny końcoworoczne znacie z e-dziennika. O terminie odbioru świadectw zostaniecie poinformowani za pomocą poczty elektronicznej oraz z ogłoszenia, które pojawi się na stronie centrum: www.cez.lodz.pl
roszę, byście się rozliczyli:
- z Biblioteką (czynna od poniedziałku do czwartku w godz. 10-12)
- z Radą Rodziców (konto:14 1560 0013 2027 0733 2111 0001 GETIN BANK)
- Radą Słuchaczy (konto:09 1560 0013 2027 1039 0919 0001 GETIN BANK)
Dokumenty dotyczące opieki pielęgniarskiej będą przygotowane do odbioru w sekretariacie uczniowskim i dostępne po odebraniu świadectw szkolnych.
Rozpoczynamy akcję zbiórki pieniężnej na nowy
Sztandar Centrum (zmiana nazwy szkoły i połączenie 6 szkół w jedną placówkę
sprawiło, że Centrum nie ma sztandaru ). Wszyscy, którzy chcieliby nas wspomóc
finansowo, mogą wpłacać dary na konto Rady Rodziców/ Rady Słuchaczy z dopiskiem
„Sztandar Szkoły”.
Uroczyste przekazanie sztandaru planujemy na zakończenie roku szkolnego
2020/2021, a każdy z darczyńców otrzyma pamiątkową „cegiełkę” i
oczywiście jest zaproszony do udziału w uroczystości.
Za wsparcie tej inicjatywy – bardzo dziękuję!
Szanowni Państwo, drodzy NAUCZYCIELE I WYCHOWAWCY
Wasi Uczniowi/Słuchacze kończą szkoły, i w związku z tym serdecznie dziękuję wszystkim nauczycielom pracującym w CKZiU za trud pracy i wymienionym poniżej za sprawowane funkcji wychowawców klas/semestru.
- Pani prof. Dorocie Klimczyk
- Pani prof. Agnieszce Matusiak
- Pani prof. Aurelii Kani Hrychoczuk
- Pani prof. Joannie Wiśniak
- Pani prof. Dorocie Tarkowskiej
- Pani prof. Beacie Rutkowskiej
- Panu prof. Dariuszowi Błażejewskiemu
Św. Paweł powiedział „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem…”
Bycie nauczycielem, a szczególnie wychowawcą to wyjątkowa misja. To bieg nie po medale, po popularność, po pierwszeństwo. To żmudna, systematyczna i pełna zaangażowania praca. To służba. To nie pokonanie przeciwników i zwycięstwo za wszelką cenę. To praca i postawa wskazująca ludziom (uczniom/słuchaczom) na to, co wartościowe, dobre i prawdziwe. To postawa ucząca, że poza wirtualnym światem jest świat rzeczywisty w którym trzeba żyć i można żyć. Żyć to znaczy nawiązywać relacje, budować przyjaźnie, zdobywać wiedzę, cieszyć się światem: wschodem i zachodem słońca, żyć w radości realizując swoje marzenia i pasje. Za przekazanie tych prawd dziękuję Państwu.
Teresa Łęcka
Dyrektor CKZiU w Łodzi