Wspólna wycieczka

W dniach 17-19.05.2018r. uczniowie klasy1 TWe oraz 1 TF uczestniczyli w wycieczce do Tomaszowa Mazowieckiego połączonej ze spływem kajakowym rzeką Pilicą. Uczniowie w ciągu tych trzech dni poznawali historię naszego regionu. Zwiedzili Skansen Rzeki Pilicy, gdzie mieli okazję obejrzeć ekspozycje: „Młynarstwo wodne w dorzeczu Pilicy”, „Wojenne trofea Pilicy” oraz „Fortyfikacje Linii Pilicy”. Ponadto młodzież odwiedziła rezerwat przyrody „Niebieskie Źródła” w dolinie rzeki Pilicy , który obejmuje powierzchnię prawie 30 ha i został utworzony dla ochrony malowniczych źródeł krasowych o błękitnym zabarwieniu i zachowania ostoi licznych gatunków ptaków.
W czasie pobytu w Tomaszowie uczniowie odwiedzili też „Groty Nagórzyckie”, które są pozostałością po podziemnej kopalni piasku szklarskiego. Największe wyrobisko w grotach zwane „Salą Królewską” ma 30 m długości, 25 m szerokości i 4 m wysokości. Legenda mówi, że w skalnych komnatach „Nagórzyckich Grot” można było spotkać znanego Zbója Madeja oraz samego diabła. Po intensywnie spędzonym dniu młodzież uczestniczyła w zorganizowanym przez ośrodek „Przystań” ognisku, połączonym z pieczeniem kiełbasek.
Atrakcją ostatniego dnia pobytu w Tomaszowie był spływ kajakowy rzeką Pilicą na dystansie 20 km z Tomaszowa Mazowieckiego przez Spałę do Inowłodza. Wymagał on od wszystkich dyscypliny, siły fizycznej i hartu ducha. Nie obyło się bez przygód, więc będzie co wspominać! Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni.

[AM]