30. rocznica wizyty Jana Pawła II w Łodzi

Trzydzieści lat temu Łódź odwiedził papież Jan Paweł II. W rocznicowej uroczystości przed UMŁ uczestniczyła delegacja szkolna z formacją Strażników Tradycji.

13.06.2017 – przeżywamy dokładnie 30. rocznicę wizyty Św. Jana Pawła II w naszym mieście. Papież przybywał do Polski wielokrotnie, ale tylko raz, na szlaku Jego papieskiej pielgrzymki pojawiła się Łódź.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w Święto Eucharystii w niedzielę 10.06. – była procesja, rodzinny festyn i wieczór uwielbienia .
Podczas uroczystości przy UM Łodzi we wtorek 13.06 .biskup Marczak przytoczył fragmenty wypowiedzi Ojca Świętego skierowane do dzieci na lotnisku „Lublinek”, obecnych w łódzkiej szwalni – włókniarek, ale także słowa skierowane do przedstawicieli świata nauki i kultury w katedrze. Na pamiątkę spotkania uczestnicy książeczkę, w której zawarte zostały przemówienia papieskie wygłoszone w Łodzi. Na zakończenie pierwszej części obchodów upamiętniających wizytę Papieża w Łodzi, złożono kwiaty pod pamiątkową tablicą znajdującą się przy łódzkim magistracie.
Druga część obchodów odbyła się świątyniach znajdujących się w miejscach, które pamiętnego 13 czerwca 1987 roku, odwiedził Następca Świętego Piotra.
Delegacja naszej Szkolnej Społeczności – p. dyr. T. Łęcka, p. dyr. K. Stroynowska, p. U. Kucejko i Strażnicy Tradycji z kl. 2 TWe miała zaszczyt uczestniczyć w tych uroczystościach.

Fragment z przemówienia Jana Pawła II w katedrze łódzkiej.

„Życzę więc, wszystkim tutaj zgromadzonym i wszystkim placówkom nauki i kultury polskiej tutaj w Łodzi, różnorodnym placówkom, bardzo ważnym placówkom, aby nadal byli sobą, tak jak dotąd, żeby reprezentowali to wszystko, co jest w naszej kulturze autentyczne, humanistyczne, chrześcijańskie, i żeby to wszystko reprezentowali w tym specyficznym kontekście, jakim jest Łódź: przecież wszyscy wiemy, przemysłowa Łódź, robotnicza Łódź. Właśnie tutaj, to szczególne spotkanie świata kultury, inteligencji i świata pracy jest najbardziej wyraziste, najbardziej wymowne.”
[UK, JB]